PPKE Campus fejlesztés – Építészeti tervpályázat
2021-ben meghívásos pályázaton vett részt Stúdiónk a Zaha Hadid Architectssel és más hazai partnerekkel a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Campusának megtervezése kapcsán. A korábbi campus-tervezési tanulságokat beépítve és átgondolva a Stúdiónknak már volt tapasztalata, milyen szempontoknak érdemes megfelelni és mikre kell figyelni a tervezés során, hogy egy élhető, jól funkcionáló épületegyüttest hozhassunk létre.
A helyszín, a Palota-negyed környezete műemléki szempontból számos kihívást rejtett magában: adottságaihoz alkalmazkodva a tömeget a meglévő épületek keleti, északi és nyugati térfalához igazítottuk. Az eklektikus városszövet zártsorú, belsőudvaros tömbös beépítése a tervezés idején artikulátlanul ütközött össze a paloták „château” jellegű, kertekkel övezett, szabadon álló kialakításával. Az építészeti koncepció ennek a helyzetnek a feloldását célozta két nagyon egyszerű alapvetés mentén. A Bródy Sándor utca – Szentkirályi utca – Múzeum utca felőli oldalon a hagyományos pesti tömbstruktúrához illeszkedik, az épülettel egyben le is zárva ezt a fajta beépítést. Emellett cél volt a Nemzeti Múzeum felől a lehető legerőteljesebb visszalépés vizionálása, annak érdekében, hogy az „ékszerdoboz” paloták látványa minél akadálytalanabbul érvényesülhessen. Újra értelmezve ugyan, de további igényként szerepelt a palotakertek rendszerének feltámasztása is, immáron azonban nem magánkertekről volt szó, hanem élénk városi életet befogadó urbánus parkokról, melyek egyben az egyetemi funkció szabadtéri kiterjesztését is jelentik, elmosva a határt külső és belső között.
Az fent említett kihívásokra továbbiként rétegződött, hogy közlekedési szempontból is reagálni kellett az adottságokra.
A tömegformálás egyszerre törekszik az ikonikus megjelenésre és a historikus környezettel való párbeszédre. A kompozíció főbb tömegosztásaival a szomszédos tömbök vertikalitását idézve folytatja az utcakép ritmusát, míg másodlagos elemeivel a szomszédos párkányok horizontalitásához igazodik. A Campus tervezési területe a terület alapvető gyalogos közlekedésének súlypontjában fekszik. A néhány perces sétára található kiskörúti és nagykörúti villamosmegállók észak-déli irányú gyalogos tengelyt jelölnek ki, amit elsődlegessé tesz a Bródy Projekt egyetemi épülete és az annak déli ellenpontját képező Nemzeti Múzeum és Pollack Mihály tér viszonya. Ennek megfelelően az épület két főbejáratot kapott: a Szentkirályi utcában a meglévő egyetemi kampuszra felé nyílik épületünk reprezentatív északi főbejárata, míg a Pollack Mihály tér felől, a palotaépületek közötti teresedés vezet a déli főbejárathoz.
A Szentkirályi utcai oldalon az épület a Bródy Projekt történelmi épületének főbejárati tengelyére komponált, az utcakép egységességét a szomszédos épületekhez igazodó ritmus és lépték biztosítja. A Múzeum utca felé az épülettömeg visszalépése teremt lehetőséget a Károlyi kert megidézésére. A megújult kert a belső térbe is „folytatódik, amely télikertént (orangery) évszaktól függetlenül szolgál az egyetemi élet helyszínéül. Az Ybl Miklós által tervezett egyedi tűzfal a kompozícióban új értelmet nyer: a „Tudomány Tornyának” nevezett visszahúzott kontúrú közösségi terei megőrzik az architektúra egységességét, egyben a belsőépítészeti megjelenés attrakciójává is teszik azt.
A Pollack Mihály tér felől az új épület hátra húzásával elérhetővé vált, hogy minél szabadabban érvényesülhessenek a történelmi paloták kompozíciói. A kiemelt örökségi értékű paloták hasznosításának alapkoncepciója a hagyományaikhoz méltó feladat megtalálása volt: az Eszterházy Palota az egyetemi igazgatás reprezentatív helyiségeit kapta, míg a némileg független kulturális működésű Károlyi palota könyvtárnak adna otthont (a könyvraktárak, szabadpolcos területek az alagsorban, míg az olvasótermek, és rendezvényterek a felszíni helyreállított területeken kapnak elhelyezést).
A koncepció fontos elemei voltak a különböző HUB-ok, melyek önállóan is jól tudtak működni-, emellett a funkciókat összekötő úgynevezett tan-tájak létrehozása is célként szerepelt a közösségi élet előremozdítására.
A campus funkcionális rendszere eszerint három alapelvre épül:
1. korszerű tanulási élmény;
2. közösség teremtés;
3. funkcionális átláthatóság
A teljes campus egy „tanuló tér”, minden a megismerést, felfedezést és megértést szolgálja a hallgatók és oktatók számára.
A négy közösségi HUB (központi, közösségi, sport, kulturális) a campus négy osztatú szíveként szolgál: pulzáló közösségi és szolgáltató központok, amelyek összekötnek, találkozásokat generálnak, inspirálnak, beszélgetésre és közös tevékenységre ösztönöznek. A campuson a fő-funkciók blokkosítva, építészetileg jól lehatároltan és minden felhasználó csoport számára könnyen áttekinthető módon kerülnek elhelyezésre.
Az Oktatási Funkció a központi átrium köré szervezve, a meglévő egyetemi épülettel átellenes oldalon került kialakításra. A Központi Hivatal az Esterházy palotában kapott helyett, a patinás Márvány terem, rendezvények, diploma átadó ünnepségek helyszínéül szolgál. A Könyvtár a Károlyi palota helyreállított épületébe kerül, a megújított, impozáns fedett udvarba tervezett olvasótér köré szervezve. A Tornacsarnok a Pollack Mihály tér felőli oldalon kap helyet, a testnevelés mellett önállóan is működtethető rendezvényhelyszínül is szolgál. A Kollégium a legcsendesebb Bródy Sándor utcára tájolt, a belső oldali parkosított udvar fedett/nyitott tereivel, valamint a zöldtetős teraszok élettel teli, barátságos kollégiumi élet lehetőségét rejtik. A Speciális tantermek a Múzeum utcai frontot létesült „Tudomány tornyába” került, a felújított Károlyi palotával a megidézett Károlyi-kert köti össze.
Összességében elmondható, hogy a COVID-19 begyűrűzése alatt rengeteg addig ismeretlen szempont kezdett kialakulni, az oktatás korábbi szerkezete és az ebből adódó igények (és a tervezés metodikája is a külföldi irodákkal) átalakultak, mellyel párhuzamosan számos egyéb kihívásnak kellett megfelelni. Erre reagálva Stúdiónk egy 7 épületrészből álló épületegyüttest tervezett, mely 53 000m2-en terül el és 4000 fő egyetemi polgár befogadására ad lehetőséget. A fejlesztésben hangsúlyt kapott a laborok, informatikai és műszaki kutatóközpontok létesítése-, továbbá kiemelt célkitűzés volt egy modern multifunkcionális sportlétesítmény és szakkollégium megvalósítása is. A közösen létrehozott pályázati munka végül megvételt nyert.
Projekt info
-
-
-
2021
-
Budapest
-
-
Építészet + Belsőépítészet
-
Oktatási + Sport
-
Terv
Projekt stáblista
-
Zaha Hadid Architects
Gianluca Racana
Ludovico Lombardi
Finta és Társai Építész Stúdió Kft.
Faezeh Soltani Nejad
-
Fenntarthatóság: ABUD
Környezettervezés: Garten Stúdió Kft.
Tartószerkezet tervezés: Hydrastst Kft.
Épületgépészet: Körös Consult Kft.