ALLEE Újbuda Városközpont – Bevásárlóközpont, Irodaház
A Móricz Zsigmond körtér és környéke Budapest XI. kerületében Újbuda központja, és egyben a főváros délnyugati kapuja. A tér elsősorban forgalmi csomópontként és tömegközlekedési átszállóhelyként működik. A kerület kereskedelmi központja a Fehérvári úti piac és az egykori Skála áruház volt. A Skála áruház – amely a maga idejében az egyik legmodernebb kereskedelmi épület volt-, a 2000-es évek végére idegen testként állt az egykori BEAC sporttelep sarkán. Az épület a hozzáépített bővítményekkel és az elhanyagolt parkolóval már nem felelt meg a korszerű városközpont követelményeinek. 2004-ben a Fehérvári úti piac felújítása és bővítése után, valamint a 4-es metró építésének kezdetével elkerülhetetlenné vált egy új, élhetőbb városközpont kialakítása.
Az új központ helyszíne az Október huszonharmadika utca, Kőrössy János utca, Váli utca és Bercsényi utca által határolt 29.000 m²-es terület. A tervezés azonban a környező utcákra is kiterjedt, így a Móricz Zsigmond körtér és Fehérvári út is része lett. Fontos része volt a tervezésnek továbbá az észak-déli irányú gyalogos tengely, amely új városi tereket alakított ki a tér két végén. A Bercsényi utca középső szakaszán a forgalmat föld alá vezetve megoldhatóvá vált a gépkocsik forgalommentes haladása, miközben a szakasz sétáló- és zöldfelületekkel is bővült. A központ három telken valósult meg. A két nagyobb telken kereskedelmi, kulturális, mozi és iroda funkciókat helyeztek el, míg a legkisebb telken lakófunkciók kaptak helyet.
Maga a bevásárlóközpont három pinceszintből, földszintből és két emeletből áll. Az „A” telken mindhárom pinceszint parkolóként működik, míg a „B” telken csak a legalsó pinceszint parkoló, a két felső szinten pedig egy dupla belmagasságú szupermarket található. A parkoló szintek a Bercsényi utcai süllyesztett útról külön ki- és bejáratokkal rendelkeznek, így elkerülhetők a torlódások. Az árufogadók a Fehérvári útról kialakított süllyesztett úton közelíthetők meg, így a személy- és áruforgalom nem keresztezi egymást. A szupermarket az épület központi átriumából érhető el, és vizuálisan is kapcsolatban áll vele. A legnagyobb parkolószint mozgójárdán is elérhető, míg a többi szintre mozgólépcsők és 4 személyfelvonó biztosítja a kapcsolatot. A három kereskedelmi szintet egy háromszintes, üvegfedésű városi tér szervezi, amely magában foglal egy „épületszigetet” is. A Váli utcai új városi térről nyíló bejárat az épületegyüttes központi terére vezet, amely pihenőhelyekkel, kávézóval és kisebb rendezvények, például utcaszínház számára is alkalmas lehet. A második emeleten szórakoztató és kulturális funkciók (mozi, kaszinó) találhatók, amelyek a negyedik szintet is elfoglalják. A harmadik emeleten fitness központ és irodák kaptak helyet, közvetlen kapcsolatban a tetőkerttel. A három kereskedelmi szinten a közönség mellékhelyiség csoportját az épület központjában helyeztük el, kiegészítve családi- és mozgássérült mellékhelyiségekkel. Ahol nagyobb forgalom várható, ott további vizes helyiségeket terveztünk, például a földszinti városi tér alatt a -1 szinten és a 2. emeleten, az ételudvarnál. Az utcáról megközelíthető éttermek és kávézók saját vendég toalettekkel rendelkeznek. Maga az irodaház a harmadik és negyedik (részben az ötödik) emeletet foglalja el. Az irodaházak parkolóit a -1 pinceszinten helyeztük el, amely szintre a felvonók is és a lépcsőházak is lefutnak.
Az épületegyüttes központi része egy üveggel fedett tér, amely világos, jól áttekinthető, és védelmet nyújt az időjárás viszontagságaival szemben. A passzázsrendszer körül az épületegyüttes hat épülettömegre tagolódik. A változatos megjelenés a Megrendelői igényeknek megfelelően alakult, ahol cél volt, hogy elkerüljék az „egy kéz tervezte” érzetet. Ennek érdekében három építészeti iroda kapott megbízást a városközpont tervezésére. Az egyetlen visszatérő anyag a tégla, amely az új környékbeli lakó- és középületek meghatározó anyaga (például Szendrői Jenő SZTK épülete vagy Gulyás Zoltán lakóépülete). A Kőrössy J. utcai oldalon, a piaccal szemközt található a nagyobb léptékű mozi épülete, amely a környék középületeinek folytatása (SZTK rendelő, piac). A homlokzat biztonsági üvegből készült, amely jól tükrözi a kereskedelem és mozi funkciókat, és alkalmas feliratok, világítási effektusok befogadására. A könyváruház és kaszinó előpatinázott titáncink lemezből készült fém burkolatot kapott. A Kőrössy József utca a városközpont zajosabb oldala, éttermekkel és kávézókkal, hasonlóan a Liszt Ferenc térhez. A Bercsényi utcai oldalon a lakóépületek és kollégiumok igényeit figyelembe véve alakítottuk ki a beépítést. Az utcát négy épülettömegre osztottuk, hogy biztosítsuk a jó benapozást, kisebb zajterhelést és több zöldterületet. Az új szakaszon az utca szélessége 27-36 m között változik, amit zöld területekkel bővítünk. Az irodaházak tégla- és üvegburkolatot kaptak, míg a kereskedelmi épület fém szövet és előpatinázott fémlemez borítást kapott. A belső terek a mintegy 4000 négyzetméteres passzázs tetőnek köszönhetően világosak, sokszínű anyaghasználattal készültek.
Az épületegyüttes megvalósulása, valamint a környék infrastruktúráját érintő fejlesztések (Bercsényi utcai alagút, új zöld területek, új játszótér, sétálóutca kialakítása) nagy mértékben hozzájárultak a környező lakóterületek felértékelődéséhez és az itt lakók életminőségének javításához.
Projekt info
-
124.000 m²
-
2009
-
2007
-
Budapest
-
-
Építészet + Belsőépítészet
-
Kereskedelmi + Iroda
-
Megvalósult
Projekt stáblista
-
-
Tömösi Örs
-
-
Deák-Halasy Rita
Koncsol András
Jakab Gyula
Puskás Annamária
-
-
ING, Buda Project Ingatlanhasznosító Kft., Buda Áruház Ingatlanhasznosító Kft.