Promenade Gardens épülete

Az épület tervezésének előzményei egészen 2007-ig nyúlnak vissza, mivel ekkor készítette Stúdiónk az első vázlat- és koncepcióterveket rá a Horizon Development telekfejlesztésének apropóján.

A Váci úton helyet kapó Promenade Gardenst egy olyan, folyamatosan fejlődő és átalakuló környezetbe kellett megtervezni, melyet a sorra épülő új irodaházak jellemeznek, amely magával hozta azt is, hogy az elmúlt évtizedekben jelentősen át is formálódott a helyi városkép. A terület Stúdiónk számára már jól ismert, hiszen több irodaház-, illetve az ORFK-BRFK Székházának tervezése is a feladataink között szerepelt.

Az új épületnek helyet adó Dózsa György úthoz közeli Révész utca sarkán lévő telek sokáig üresen állt, majd parkolónak adott helyet a korábban elbontott autószalon területén.

A koncepciótervek elkészítését 2007-ben kezdte meg Stúdiónk és bár a kiviteli tervek 2009-ben elfogadásra kerültek, a folyamat mégis egy időre megtorpant és csak 2016-ban folytatódhatott. A tervezés megkezdésekor a beépítésre kerülő telek északi és déli szomszédságában elavult műszaki színvonalú-, elszórtan, de szellősen elhelyezkedő lakóépületek álltak, melyek környezetében fás parkok terültek el. Ebből adódóan az újonnan épülő irodaépület átlag feletti komfortot nyújt a mellette elterülő kellemes zöld környezetével a többi, környéken található irodához képest.

A koncepció alapjául szolgált, hogy megvalósuljon a környező zöld területekkel való szoros kapcsolatteremtés, amely igényt az a tény is életre hívott, hogy a Révész utca mentén húzódó másfél méter széles járda túl keskenynek bizonyult a megnövekedett gyalogosforgalom és az épületek megközelítésének szempontjából. Megoldásként a környező épületek beépítéséhez igazodva fésűs elrendezésű épületegyüttest képzeltünk el, mely egyrészt befogadja-, másrészt folytatja az északi és déli szellős beépítés által kialakult zöldfelületeket. Emellett a már említett Révész utca felől a korábbi keskeny járda helyett egy 5,5 m széles sétány létrehozása valósult meg. Az északi oldalon a zöld tömbbelsőt kiegészítve teljes értékű belső kert létrehozására nyílt lehetőség. Mivel időközben egy óvoda is létesült a területen, ez a tény még inkább megerősítette az igényt, hogy a terület fejlesztése a zöldfelületek hasznosításával történjen. Az idő előrehaladtával a kiviteli tervek módosítására volt szükség.

Cél volt, hogy a munkahelyek mindegyike kapcsolódjon a zöld környezethez, így szinte mindegyik tér egy belső udvarra vagy a már említett környező fás területre néz. A földszinti területen 3000 négyzetméteren találunk irodákat és kereskedelmi egységeket, Az 5 szintes épület 4 párhuzamos épületszárnnyal rendelkezik, melyekben rugalmasan alakítható irodaterek találhatók, melyek egyaránt alkalmasak és lehetőséget nyújtanak a horizontális és vertikális bővülésre is.

Az épület tervezése során feltett szándékunk volt, hogy kerüljük a közvetlen környék néhány új beépítésére jellemző átlagos függönyfal megjelenését. A ház a lendület, ritmus, áramvonal hármasának jegyében született. A lendület a 4 darab Váci úttal párhuzamos épületszárny külső keretezése, amely az északi oldalon függőlegesen felfut kb. 25 m magasra, vízszintesre fordulván keretbe foglalja felülről a kb. 70 m hosszú épületszárnyat, majd a Révész utcánál ismét függőlegesbe fordulva a gyalogos sétány déli térfalát kijelölve ismét földet ér. A ritmus a Révész utcai négy szárny, valamint a köztük lévő zöld udvarok, illetve a sétány határoló falát alkotó keskenyebb, illetve szélesebb falpillérek változatos – mintegy zenei - lüktetése. Az áramvonal – a Váci úti függönyfal horizontális tagolása, vagyis a mellvédsávok hol fémesebb, hol különféle üvegekkel (zománc, illetve matt fóliázott üvegek) vízszintesen tagolt felületei, valamint a kiugró, éjjel különféle színekkel világító keskeny párkányelemek.

A 2017-ben átadott összességében 25.000 négyzetméter alapterületű, well-being szempontokat szem előtt tartó-, ebből adódóan pedig ideális munkahelyi környezetet teremtő irodaház a fenntartható építészeti megoldásai és innovatív műszaki tartalma elismeréseként elnyerte a LEED Gold és BREEAM Very Good környezettudatos értékelését, emellett a Legjobb Magyarországi Irodafejlesztésnek járó elismerést (European Property Awards, London, UK), továbbá a Magyar Ingatlanfejlesztési Nívódíj Pályázaton a FIABCI Magyar Tagozatának különdíját.

 

Projekt info

  • 41.000 m²

  • 20__

  • 2010

  • Budapest

  • Építészet

  • Iroda + Kereskedelmi

  • Megvalósult

 

Projekt stáblista

  • Finta és Társai Építész Stúdió Kft.

  • Kulcsár Zoltán

    Szentmáry Szabolcs

  • DVM Group Kft.

  • Cseh Katalin

    Berecz Dániel

    Jármai Zsolt

    Lukátsi Marcell

    Ferenczi Huba

    Nagy Péter

    Kovács Tamás

  • DVM Group Kft.

  • Horizont Development Kft.

    Kovács Attila

    Czár Balázs

  • Bujnovszky Tamás

 

Galéria

 

További projektek

Previous
Previous

MOL Campus

Next
Next

Császár-Komjádi Sportuszoda rehabilitáció