K&H Bank Székház

Az épület a budapesti Duna part déli oldalán, a Dél-pesti irodafolyosóként is ismert Millennium Városközpontban került megépítésre. A felépült, összességében 76 000 m2-es épületegyüttes a K&H Csoport székházából („K” ép.) és egy bérirodaházból („H” ép.) áll, melyek egy nagyobb épület-komplexum első ütemét képezték.

A „K” épület a K&H Csoport székháza lett, míg a „H” épület bérirodaként funkcionál. Az épületek három, egyenként kb. 30,0 m magas, üveggel fedett átrium tér köré szervezettek. Az átriumok fogadják be az előcsarnokokat, átmeneti időszakban kedvező légállapotot biztosítanak az irodaterek szellőztetéséhez. Az épület alatt három szint pince készült (parkolók), a földszinten az előcsarnokok, konferencia terem és közönségforgalmi terek (bankfiók) kaptak helyet. Az 1-7 emeletekre irodák kerültek, az épület tetején pedig a legpazarabb kilátásra szervezetten került kialakításra az étterem csatlakozó szabadtéri fogyasztóteraszával.

A koncepció során Stúdiónk abból indult ki, hogy az épület homlokzatának kialakítása elválaszthatatlan a megváltozott imázstól, amit a bankok magukról sugározni akarnak. Míg korábban a pénzintézetek a rendíthetetlenség, az erő szimbólumaként kvázi „gránit palotákba” költöztek (lásd pl. Bankcenter), koncepciónk megálmodásakor a hangsúly a szolgáltató, környezetére ügyelő, aziránt felelősséget viselő „önkép” felé mozdult el. A bemutatott épület felelősséget kíván kifejezni a benne dolgozó mintegy 2500 ember felé (emelt szintű munkakörülmények, épületgépészeti kialakítás, étterem a legimpozánsabb pozícióban), az ügyfelei iránt (földszinti tágas ügyfélterek, az elzárkózás helyett „nyitás” a környezet felé), a város és általában a környezet iránt (LEED arany minősítés).

A homlokzati megjelenésben az antracit színű keretszerkezettel készülő, külső árnyékolású üvegfelületek képezik az egynemű háttért, melyet markáns, hófehér fémlemez burkolatú párkányok kereteznek. Ebben a közel egynemű, semleges alapfelületben pontmegfogásos szigetek, két szint magas, kiszellőztetett kéthéjú télikertek úsznak, melyek napsütéses időben és éjszaka is kiugranak az alapstruktúrából. Nappal a hófehér párkányok és a csillogó, játékosan „szétdobált” pontmegfogásos felületek adják a homlokzat izgalmát, éjszaka viszont az épület homlokzati világítását az jelenti, hogy a télikertekbe kerülő növények vannak alulról megvilágítva.

A tervezés a LEED minősítés kritériumai szerint készült. A K&H Csoport által meghatározott elérendő cél a LEED „gold” fokozat. Fontos volt az energiatudatos üzemeltetés, minél több zöld felület használata és megfelelő árnyékolás mellett a legtranszparensebb felületek használata. Ennek eléréséhez szükség volt a szakágak fokozott együttműködésére.

Az épület homlokzati kialakítása és az épületgépészeti megoldások között szoros összefüggés van.

Az épület nagyteres irodarészei hűtő-fűtő álmennyezetet kapnak, mely kedvezőbb élettani hatású, mint a fan-coil-os rendszerek, ráadásul az energiatudatos, fenntartható épületet célzó megújuló energiaforrások bevonása (kútvíz) is indokolja ezt a kialakítást. A kútvizet két lépcsőben hasznosítottuk: első lépcsőben hőcserélővel használjuk közvetlenül hűtésre/fűtésre a kútvizet, a maradék energiatartalmat hőszivattyúval nyerjük ki.

A hűtő/fűtő álmennyezet kis teljesítményű, kb. 70W/m2 hő leadású. Működéséhez elengedhetetlen a homlokzatok külső árnyékolása, bármilyen jók is az üvegek, csak üvegszerkezettel nem megoldható.

Ennek megfelelően 80km/h szélállóságú árnyékolókat terveztünk be, melyek masszív, tömör oldal-sverteket igényelnek, ami rendkívül karakteres építészeti megjelenést kölcsönöz. Logikus lépés volt, hogy amennyiben kívül az árnyékolók amúgy is igénylik a kinyúló profilokat, az egyben oldja meg a homlokzat statikáját is, vagyis nem a hagyományos módon, belül találjuk a homlokzat tartóbordáit, hanem kívül. Az eredmény egy „fordított homlokzat”.

A télikertek és az üvegezett átriumok az átmeneti, kora tavaszi / késő őszi időszakban biztosítják az előtemperált szellőzőlevegőt. A hét szint magas kiszellőztetett dupla homlokzatú felületek 1-5 emelet előtt kb. 80 cm szélesek (járhatóak tisztítás végett), az 5. emeleten viszont a két réteg közötti távolság kb. 6,0 m-re nő, ez a két szint magas tér télikertként kerül kialakításra, 4-6 m magas növényállománnyal. Téli állapotban a homlokzati hőveszteséget felvezetjük ebbe a télikertbe, így biztosítva annak a temperálását.

Összességében az épület tükrözi az új pénzintézeti imázs szerinti elvárásokat: racionalitás, használhatóság, hivalkodást kerülő dekorativitás és felelősség.

 

Projekt info

  • 77.000 m²

  • 2011

  • 2009

  • Budapest

  • Építészet + Belsőépítészet

  • Iroda + Kereskedelmi

  • Megvalósult

 

Projekt stáblista

 

Galéria

 

További projektek

Previous
Previous

Nemzeti Közszolgálati Egyetem új oktatási épülete

Next
Next

Komplex Irodafejlesztés (Csörsz utca – Alkotás utca) – fejlesztői pályázat