Eiffel téri Irodaház

Az Eiffel-téri irodaház tervezésére Stúdiónk 2005-ben kapott megbízást.

A terület előzményeit tekintve fontos megemlítenünk az 1874-77 között épült, és az Eiffel iroda által tervezett Nyugati Pályaudvart: a vasszerkezetű csarnok az egész európai közlekedési építészet kiemelkedő alkotása. A pályaudvari csarnokot két oldalról romantikus stílusú tégla, acél-tégla kombinációjú szárnyak fogják közre. Az „indulási oldal” két éttermi szárnnyal rendelkezik, amelyek mindig is zöld városi teret fogtak közre. A pályaudvar és a Podmaniczky utca között található, kicsit később épült Posta épülete szintén műemlék, ám jelentőségében messze elmarad a Nyugati Pályaudvar kvalitásától. A két épület közötti területen korábban „posta” vágányok voltak, ezeket azonban mára már elbontották. Az egész épületegyüttes az udvar területével együtt műemléki védettség alatt áll. Az udvar területére korábban, még 1999-ben Nyugati Filmpalota funkcióra már kiadtak egy építési engedélyt. Az igen magas színvonalon megtervezett épületet a körútra merőleges hosszú épülettömeg, annak vertikális tagolású transzparens kétrétegű üvegfala jellemezte leginkább.

Stúdiónk 2005-ös megbízása egy ezen a területen helyet kapó Irodaház tervezésére szólt. Az épület megformálásánál legfontosabb szempontunk az volt, hogy korunkat magas szinten reprezentáló modern épületet tervezzünk, ahogyan a Nyugati Pályaudvar tervezői tették a XIX. század második felében. Ugyanakkor az anyagkiválasztásnál kétségkívül gazdaságossági megfontolások-, illetve a három itt található megtartandó platánfa védelmének szem előtt tartása is szerepet játszott.

Az épület fő funkciója bérirodaház, amely funkciót a földszinten üzletek, a –1 szinten éttermek közösségi célú helyiségcsoportjai egészítenek ki. A gépjárművek tárolására 3 db mélypinceszint készült, melyek közül a két alsó szint az irodákban dolgozók igényeit elégíti ki, míg a legfelső parkolószint az üzletek, éttermek, valamint a pályaudvari utasforgalom igényeit szolgálja ki fizető parkoló formájában.

Az épület elrendezését tekintve a –1 szinten alakítottuk ki a gazdasági kiszolgálását biztosító teherportát, a hozzá tartozó hulladéktároló helyiségekkel. A szinten végigfutó üzemi folyosón keresztül közelíthetők meg a diszpécser, az üzemi öltözők, raktárak és a gépészeti helyiségek (szellőzőgépházak, kazánház, elektromos helyiségek). Ugyanezen a folyosón keresztül oldottuk meg a tér felőli oldalon kialakított éttermek konyháinak kiszolgálását ill. a körút felőli szárnyban elhelyezett üzlet pinceszintjének árufeltöltését is. A közönség parkolószinthez külön felvonó és lépcsőblokkot alakítottunk ki, így közvetlenül lehet az éttermi szintre – egyben a süllyesztett városi tér szintje – valamint a földszintre (sétány, üzletek) feljutni. Az irodaház nagyobbik része két darab felvonó és lépcsőházi mag köré szerveződik, nagyfokú mobilitást biztosító kialakítással. A két területen belül akár 4 külön irodai bérlemény kialakítására is lehetőség nyílik.

Az épület elsősorban nagyterű irodák kialakítására nyújt ideális lehetőséget, a homlokzati zónákban azonban cellás irodák kialakítására is van lehetőség. A körút felőli kisebb épületszárny külön felvonót, lépcsőt és vizesblokkot kapott, így opcióként annak külön bérleményként történő kialakítása is lehetséges.

Az összesen 6 emeletes épület pályaudvar felőli oldalának meghatározó eleme az az 1-5. emeletig futó üvegfal, amely méreteivel, eleganciájával kétségtelenül a „Nyugati” nagyvonalú üvegfelületeivel teremt kapcsolatot. A vertikális osztású félstrukturális kb. 115 m hosszú szerkezetet színes matt fóliával ragasztott üvegtáblák, a függőleges látszó bordák egyenetlen ritmusa, valamit a bejáratok feletti mezők némileg eltérő anyagkezelése – parapetsávokban az ablaksávval azonos üveg használata – teszik izgalmassá.

A földszinten az egyenes üveg portálszerkezet felett ez az üvegfal konzolosan kiugrik, alaprajzilag enyhe szögtörésekkel szerkesztett, ily módon a homlokzathoz közelítve „kristályos” formát vesz fel.

Az épület 6. emelete alaprajzilag követi az általános emeleti szintek homlokzati kontúrját, ám attól kb. 5 m-rel visszahúzva. A tetőszintnél a „kristályos” szerkesztésmód metszetileg is megjelenik, az enyhe lejtésű tető körút felőli szakasza egy lendülettel, „penge” szárnnyá keskenyedve emelkedik a körút felé, ahol a McDonald’s felé beforduló szárnnyal együtt új városi „jelet” képező kompozíciót alkot. Az összekötő „penge” szárny visszafogott eleganciájú anyagkezelése hátteret képez, míg a beforduló körúti szárny szabadabb anyaghasználata (színes függőleges átlátszó üvegcsíkok, plasztikusan bemélyített bejárat) szinte szoborszerűvé, tárgyszerűvé teszi azt.

A Podmaniczky utca felőli oldal lényegesen puritánabb kialakítású, nemesvakolattal ellátott homlokzatot terveztünk, vertikálisan tagolt szalagablak nyílászárókkal. A homlokzat monotóniáját oldja az épület közepén a földszint fölött ejtett „bemetszés”, melynek visszahúzott üvegfalai ily módon kellő távolságot biztosítanak a postaépület hátraugró épületszárnyától, egyúttal természetes fénnyel látják el az irodaterületek két lépcsőházi mag közötti részét.

Összességében elmondható, hogy az új iroda épület és a pályaudvar között kialakuló süllyesztett városi tér hiányt pótol. Olyan új pufferzónát hoz létre, ahol nem lesz nagy zaj, le lehet ülni egy padra, vagy le lehet heverni a fűre, meg lehet ebédelni jó időben akár egy éttermi teraszon. A délutáni, esti órákban kisebb koncerteket lehet tartani. A tér egyaránt szolgálja az átszálló utasokat és a környéken lakó vagy dolgozó pesti embereket. Egy új városi tér kialakítása volt tervünk legfőbb értéke, és ezúttal a beruházás új közösségi érték létrehozásával is párosult. Emellett az elkészült tér kiinduló pontja lehet a jövőben a Podmaniczky utcával párhuzamosan futó zöldterület sétányainak.

 

Projekt info

  • 38.000 m²

  • 2009

  • Budapest

  • Építészet + Belsőépítészet

  • Iroda + Kereskedelmi

  • Megvalósult

 

Projekt stáblista

 

Galéria

 

További projektek

Previous
Previous

Capital Square Irodaház

Next
Next

Weöres Sándor Színház – tervpályázat, 2008