WestEnd City Center Bevásárlóközpont, Irodaház, Szálloda
A Westend épületének tervezésére a Finta és Társai Építész Stúdió 1997-ben kapott megbízást. Az épületegyüttes egy városi pozíciója alapján, illetve a főváros egészére nézve meghatározó értékű és jelentőségű helyszínen kaphatott helyet, amely több szempontból is hatással volt annak megtervezésére. Az épület jelentősége nem csak a megbízó kérésében állt, - miszerint egy bevásárlóközpontot és irodahelyiségeket magába foglaló épületegyüttest hozzunk létre-, hanem a városfejlesztés szintjén is hangsúlyos szerepe volt.
Az épület létrehozásának körülményei kapcsán fontos megemlíteni, hogy akkortájt rekord méretű épület (caa. 180ezer m2) megtervezésére szintén rekord rövid idő-, mindössze 1 év állt rendelkezésre, ami jelentős kihívást jelentett. Emellett az sem volt elhanyagolható tény, hogy egy korszak leköszönése után nem sokkal kapta a megbízást Stúdiónk, amikor még az érvényben lévő jogszabályok vagy szakhatóságok kapcsán is jelentős változások mentek végbe. A telek, ahová az új épület települt, ráadásul funkcióját veszített-, vagy még MÁV használatban lévő állami telekből, magántelekből állt össze, ami ugyancsak nehezítő tényezőként szolgált. Stúdiónk célja az volt, hogy az eredeti funkció mellett a városi kapcsolatokat továbbfejleszthető formában teremtse meg a városközpont funkcióval is rendelkező együttes. Az épületegyüttes lényege a konglomerált többcélúság lett: gondolunk itt a Váci úti utca- és térstruktúra szerkezetét követő 3 szintes terekre, a passzázsok kereskedelmi „világára”, valamint a Váci utcai új promenádot megteremtő Hilton Hotelre, csakúgy, mint az irodaházak 2000-es években korszerűnek tekinthető tégla-architektúrájára.
A telek beépítését erõteljesen meghatározta annak háromszög alakú formája, illetve a fekvéséből adódó azon adottsága is, hogy háromszöge csúcsával néz a Nyugati tér, és ekképpen a főbejárata felé is. Ebből adódóan abból indultunk ki a tervezés során, hogy a kereskedelmi tereibe érkezõ közönség legnagyobb része ebből az irányból közelíti meg majd az épületet, míg a Lehel tér és a Podmaniczky utca irányából az előbbihez képest elenyészőbb forgalomra számítottunk. Szintén nem elhanyagolandó kérdéskört jelentett a Nyugati tér felől kapcsolódó pinceszint, amely közvetlenül torkollik a metró korábban kiépített aluljárórendszeréhez. Látható, hogy a komplex feladat sok érdekességet, tervezői kihívást rejtett magában.
Összességében elmondható, hogy a kicsivel több, mint egy év alatt kivitelezett épület sikeresen választ adott a kihívásokra. Annak kétharmada kereskedelmi célú funkciót tölt be, egyharmada irodaház funkciót, valamint választ ad a belvárosra jellemző parkolóhiányos kihívásokra is. Emellett egy magas minőséget mutató szállodának is otthont ad, továbbá rendelkezik egy kuriózumnak számító vágányok és sínpárok fölé épülő zöld tetőkerttel, mely pihenőparkként is funkcionál és számos rendezvénynek biztosít helyet.
Projekt info
-
194.523 m²
-
2000
-
1997-1999
-
Budapest
-
-
Építészet + Belsőépítészet
-
Kereskedelmi + Iroda
-
Megvalósult
Projekt stáblista
-
-
-
-
-
Trigránit Zrt.